Evropa

Kipar potpuno integrisan u SIS

2 Minute čitanja
esis EU

Nacionalne vlasti na Kipru objavile su svoja prva upozorenja u Šengenskom informacionom sistemu (SIS), najrasprostranjenijem IT sistemu za upravljanje granicom i unutrašnju bezbednost u Evropi.

Ovo označava značajan orijentir za eu-LISA-u i Evropsku uniju, jer SIS postaje još jedan IT sistem velikih razmjera koji koriste sve države članice EU i zemlje pridružene Šengenu. eu-LISA želi čestitati svim stranama uključenim u postizanje ovog cilja Bez tijesne saradnje i posvećenosti pokazane u posljednjih nekoliko godina, današnje uspješne integracije ne bi bilo

Luca Tagliaretti , zamjenik izvršnog direktora eu-LISA-e

Sa integracijom Kipra, ukupan broj korisnika SIS-a popeo se na 34:

Zemlje koje u potpunosti koriste SIS Šengenski informacioni sistem

  • 23 države članice EU i 4 pridružene zemlje u potpunosti koriste SIS: Austrija, Belgija, Hrvatska, Švicarska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta , Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska.
  • Bugarska, Kipar i Rumunija trenutno koriste SIS samo u svrhu saradnje u provođenju zakona; upotreba u svrhe kontrole spoljnih granica biće moguća čim odluka o ukidanju kontrole unutrašnjih granica stupi na snagu.
  • Irska upravlja SIS-om, ali kako je odlučila da se ne pridruži šengenskom području, ne može izdati niti pristupiti upozorenjima na cijelom Šengenu za odbijanje ulaska ili boravka.
  • U okviru svog mandata, agencije EU Europol, Eurojust i Frontex imaju pravo da vrše pretrage u SIS-u.

Više o Šengenskom informacionom sistemu

SIS je IT sistem velikih razmjera koji podržava razmjenu informacija o objektima i osobama od interesa između nacionalne policije, granične kontrole, carine, vize i pravosudnih organa unutar šengenskog područja. SIS čuva informacije u obliku upozorenja. Svako upozorenje o osobi od interesa može sadržavati biografske podatke kao što su ime, datum rođenja, spol i nacionalnost. SIS također može pohraniti otiske prstiju i fotografije osobe na koju se upozorenje odnosi. Vlasti države članice ispituju (ili pretražuju) sistem da vide da li su dobili pogodak koji odgovara nekom od upozorenja pohranjenih u sistemu.

Operativni od 1995. godine, a preuzeo ga je eu-LISA 2013. godine, SIS je prošao kroz opsežne kampanje nadogradnje tokom godina, a Kipar je učestvovao u svim njima kao posmatrač, čineći proces integracije lakšim.

Šengenski informacioni sistem (SIS), najveći evropski IT sistem za unutrašnju bezbednost i upravljanje granicama, dobio je niz velikih nadogradnji u martu 2023.

Korisnici SIS-a, odnosno 30 zemalja u Evropi, sada imaju pristup novom skupu funkcionalnosti i mogućnosti pretraživanja koje pomažu nacionalnim graničnim stražama, policiji, carinskim organima i imigracijskim tijelima u identifikaciji između ostalih, traženih ili nestalih osoba, ukradene robe.

Pročitajte 10 ključnih činjenica o velikom IT sistemu Šengenski informacioni sistem SIS

  1. SIS je jedan od mnogih IT sistema velikog obima koje upravlja eu-LISA za sigurniju Evropu.
  2. SIS čuva informacije kao upozorenja, a nadležne vlasti država članica EU provjeravaju sistem da vide hoće li dobiti potvrdu (hit) ili podudaranje.
  3. Prosjek dnevnih pretraga u SIS-u iznosi oko 20 miliona.
  4. Najveća kategorija upozorenja: izdani dokumenti (putovnice, osobne iskaznice, vozačke dozvole itd.).
  5. eu-LISA je preuzeo operativno upravljanje SIS-om 2013. godine.
  6. SIS koristi 30 zemalja i 3 EU agencije.
  7. SIS sada sadrži nove kategorije upozorenja o osobama i objektima od interesa.
  8. SIS ima za cilj zaštititi nestale osobe, djecu u riziku od otmice i žrtve trgovine ljudima.
  9. SIS čuva odluke o povratku i zabrane ulaska kako bi pomogao u suzbijanju neregularne migracije.
  10. Pravila za zaštitu podataka su pooštrena za SIS kako bi se osigurala unaprijeđena privatnost.
eu lisa SIS cinjenice

IZVOR: euLISA

Vezane objave
Evropa

Slovenija privremeno uspostavlja granične kontrole s Hrvatskom i Mađarskom

1 Minute čitanja
Slovensko ministarstvo unutrašnjih poslova je izdalo naredbu kojom se utvrđuju granični prijelazi s Republikom Hrvatskom i Republikom Mađarskom na kojima je dozvoljen…
Evropa

Djeca koja migriraju u Evropu balkanskom rutom izložena su nasilju i traumama

3 Minute čitanja
ave the Children za sjeverozapadni Balkan u saradnji sa Centrom za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu provela je novo regionalno istraživanje “Gdje…
Evropa

Njemačka, Francuska i Nizozemska protiv kandidatskog statusa za BiH

1 Minute čitanja
Bosna i Hercegovina ništa nije uradila u proteklom periodu da se približi Evropskoj uniji – sve je glasnija poruka iz Brisela. Kako N1 saznaje…