Popis sadržaja
Panel diskusija na temu “Da li će nas zamijeniti mašine?”
Umjetna inteligencija možda zvuči kao nešto što je stiglo iz budućnosti, ali ona je već uveliko prisutna u modernom svijetu. Još uvijek postoji velika razlika između današnje umjetne inteligencije i one prikazane u filmovima u kojima se istražuju granice između ljudske i umjetne inteligencije i predviđa budućnost sa uređajima koji su inteligentniji od ljudi.
Međutim, Profesor Russell, osnivač Centra za umjetnu inteligenciju kompatibilnu s ljudima pri Sveučilištu Kalifornija, rekao je da većina stručnjaka vjeruje da će strojevi inteligentniji od ljudi biti razvijeni u ovom stoljeću.
Ukoliko vas intrigira sve vezano za umjetnu inteligenciju, machine learning i slično, ovo je odličan event za vas!
Ko su predavači?
Prof. dr. Mirsad Hadžikadić – direktor analitičkih programa iz oblasti Analitike na svim koledžima Univerziteta Sjeverne Karoline u Šarloti. Dobitnik nagrade za životno djelo u oblasti informacionih tehnologija.
Dr. Hadžikadić je bio direktor Medicinske informatike i Ortopedske informatike u Carolinas Healthcare System organizaciji od 1991. do 1997. i menadžer u Deloitte and Touche Consulting organizaciji u 1998. godini.
Postao je dekan Fakulteta za računarsku tehniku 1998. godine i osnivački dekan fakulteta za Informacione tehnologije 2000. godine na Univerzitetu Sjeverne Karoline u Šarloti.
Prije deset godina postao je i osnivački direktor Instituta za kompleksne sisteme 2008. godine.
Prof. dr. Bahrudin Hrnjica – doktorirao u Bihaću iz područja mehanike loma, numeričke analize i matematičkog modeliranja. Zaposlen na Tehničkom fakultetu kao vanredni profesor na oblasti općeg mašinstva. Pored akademske karijere, već više od 15 godina radi u području razvoja softvera na Microsoftovim tehnologijama.
U području organizacije proizvodnje implementirao je nekoliko informacijskih sistema koja su danas okosnica razvoja nekoliko kompanija u Bosni i Hercegovini, a kao član razvojnog tima radio je na projektima i softverskim rješenjim za neke od najpoznatijih evropskih kompanija.
Autor je nekoliko open source projekata, a najznačajniji je GPdotNET – alat za modeliranje, predikciju i optimizaciju te linearnog programiranje korištenjem metoda genetskog algoritma, genetskog programiranja i umjetnih neuronskih mreža.
Subota, 26. mart u 17:00 h, IDK Studio Conference Room.
Kako biste prisustvovali događaju, 𝗽𝗿𝗶𝗷𝗮𝘃𝗶𝘁𝗲 𝘀𝗲 𝗽𝘂𝘁𝗲𝗺 𝗹𝗶𝗻𝗸𝗮