Cijene namirinica ne prestaju da rasti i već dosežu dramatične razine. Dok nam iz dana u dan stižu upozorenja da nam val poskupljenja osnovnih životnih namirnica tek stiže, nadležni sjede prekrštenih ruku i apsolutna ništa ne čine.
Koliko poskupljenja osnovnih životnih namirnica udaraju na novčanike građana, pokazuje činjenica da kilogram suhog mesa košta vrtoglavih 50 KM.
Prema najavama proizvođača mlijeka i mesa slijedi nam još jedno veliko poskupljenje mesa, ali i mlijeka i to uskoro, ukoliko nadleženi nešto hitno ne poduzmu.
Naime, kako pojašnjavaju zbog enormnog rasta troškova za uzgoj stoke, proizvođači nemaju drugog izlaza, ionako su odavno na koljenima zbog konkurencije stranih proizvođača mesa i pretjeranoga uvoza. S druge strane, kupcima je uvijek skupo.
Potvrdio je to za Raport Amir Bulutom, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača mlijeka i mesa SBK.
“Doći će do povećanja cijena mesa još više, jer nemamo svoju proizvodnju. Sve je zbog zabrane uvoza mesa i zbog toga cijene idu gore. Mogu slobodno da Vam kažem, da ovo nije kraj. Trenutno je kilogram junećeg mesa od 18 do 22 KM, a bit će i do 30 KM. Jedini je razlog je zato što mi uvozimo sve i nemamo svoju proizvodnju”, istaknuo je Bulutom.
Međutim, kako navodi za sve je kriva nebriga države te dodaje kako su ljudi krenuli masovno da gase farme.
Smatra da je na cijene utjecala i globalna situacija.
“Mi uvozimo žitarice. Došlo je do poskupljenja i piletine. Mi smo na vrijeme ulagali i tražili od države da povede računa. Vlast nas je uvjeravala i mislili su da neće ništa biti. Suša je, također utjecala na proizvodnju stočne hrane. Nije samo nas pogodila, to se desilo i Srbiji. Ono što je također zabrinjavajuće i podatak da može doći do nestašice. Poznajem otkupljivače koji obilaze i najudaljenija sela da kupe. Dakle, možemo doći u situaciju da nemamo dovoljno mesa”, istaknuo je .
Upozorava da osim dramatičnog skoka cijena mesa, može doći i do poskupljenja mlijeka.
“Doći će do povećanja cijena mesa još više, ali i do skoka cijena mlijeka. Farme su se već počele zatvarati. Ukoliko nadleženi ne interviraju, može biti veliki problem”, istaknuo je Bultom.
raport