Svijet

Špijuni Vjerovatno Postavili Eksploziv u Hezbolahove Pejdžere

3 Minute čitanja
Postavljen Eksploziv u Hezbolahove Pejdžere

Talasi eksplozivnih pejdžera vjerovatno nisu rezultat sajber ratovanja, već su najvjerovatnije dio ogromne obavještajne operacije.

Masovni napad na stotine operativaca Hezbolaha i njihovih saradnika putem eksplodirajućih pejdžera vjerovatno je bio kulminacija složene obavještajne operacije koja je trajala mjesecima, prema analizi magazina Rolling Stone zasnovanoj na slikama i video snimcima povezanim s napadom.

Više od 4.000 ljudi je povrijeđeno u talasima eksplozija, a najmanje 11 smrtnih slučajeva je potvrđeno, izjavio je libanski ministar zdravlja Firass Abiad na televizijskoj konferenciji za novinare. On je dodao da je povrijeđeno najmanje jedno dijete, a bolnice su bile preplavljene pacijentima. Hezbolah je za napade optužio Izrael.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Kako su se vijesti o povredama izazvanim eksplodirajućim pejdžerima širom Bejruta i južnog Libana počele širiti, tako su se širile i glasine da su operativci Hezbolaha bili meta sajber operacije dizajnirane da natjera baterije korištene u sigurnosnim komunikacijskim uređajima da “eksplodiraju”.

Video snimci eksplodirajućih uređaja ukazuju na to da efekat najvjerovatnije nije postignut hakovanjem ili sajber operacijom, tvrdi izvor iz SAD-a — što je u skladu s ranijim iskustvima ovog reportera s municijom i naprednom vojnom obukom u oblasti eksploziva i elektrotehnike.

YouTube video

Umjesto toga, vjerovatnije je da je neka obavještajna organizacija presrela uređaje — čiji ostaci odgovaraju tipu Motorola pejdžera — u nekom trenutku prije isporuke i prepravila ih postavljanjem unutrašnjeg eksploziva dizajniranog da se aktivira na daljinu. Operativci Hezbolaha koriste pejdžere jer se, u teoriji, šifrirane poruke poslane na i sa tih uređaja teže presreću i dešifruju od glasovnih komunikacija ili aplikacija za slanje poruka na pametnim telefonima.

Reuters je izvijestio da su eksplozivni uređaji unijeti u Liban u posljednjih nekoliko mjeseci, pozivajući se na tri sigurnosna izvora.

Izraelske obavještajne službe su najvjerovatniji izvor ovakve operacije, jer posjeduju resurse, motivaciju i potrebno iskustvo za njeno sprovođenje.

“Izraelci bi morali prepraviti stvarne pejdžere sa malim komadom DetaSheet-a [plastični eksploziv] i ravnim detonatorom mostne žice, te ih zatim ubaciti u lanac snabdijevanja Hezbolaha”, kaže izvor iz SAD-a, koji ima stručnost u eksplozivima i specijalnim operacijama, nakon što je pregledao video snimke eksplozija i fotografije ostataka pejdžera za koje se tvrdi da su izvor eksplozija. “Čak i samo eksplodirajući detonator mostne žice može prouzrokovati štetu — to je poput kapisle, samo male i ravne.”

Iako pejdžeri i drugi mali komunikacijski uređaji imaju interne baterije, bilo AA, AAA ili male punjive litijum-jonske ćelije, sami po sebi nemaju fizičke karakteristike potrebne za izazivanje eksplozija kakve su prikazane na video snimcima — bez obzira koliko napredan “haker” mogao biti.

Razlika između “eksplozije” uzrokovane toplinskom havarijom litijum-jonske baterije i brze detonacije čak i male količine vojnog plastičnog eksploziva je značajna: Prva je iznenadni plamen, dok je druga sličnija prasaku velike petarde.

Postoji razlog zašto je dozvoljeno nositi pametni telefon u avionu uprkos (rijetkoj) mogućnosti toplinske havarije: To je zato što litijum-jonska baterija ni približno nema eksplozivne karakteristike kao Pentaeritritol tetranitrat (PETN) ili heksogen (RDX), dva najčešća sastojka koja se koriste u industrijskim i vojnim eksplozivima. Takvi eksplozivi izazivaju “detonacije visokog reda”, šaljući udarne valove koji se šire brzinama mjerenim u hiljadama metara u sekundi.

Iako toplinska havarija baterije može biti opasna, i rezultirajući iznenadni i snažni plamen može izazvati povrede i materijalnu štetu, taj proces nije sličan vrsti detonacije viđene na snimcima eksplozija u Libanu.

Moguće je da su oni koji su dodali eksploziv u pejdžere bili sposobni da ih aktiviraju daljinskim pregrijavanjem baterije — PETN eksplodira na temperaturi od 215º Celzijusa (419º Farenhajta).

Izrael zaista posjeduje kapacitete za izvođenje sajber napada usmjerenih na onemogućavanje infrastrukture ili oštećenje fizičkih uređaja, što je najpoznatije demonstrirano u zajedničkoj američko-izraelskoj operaciji s malverom Stuxnet iz perioda 2009-2010. Stuxnet je bio usmjeren na iranski nuklearni program i čini se da je bio specifično ciljan na centrifuge korištene u postrojenju za obogaćivanje urana u Natanzu.

Ali Izrael također ima historiju izvođenja ciljanih napada na svoje neprijatelje korištenjem diskretnih eksplozivnih uređaja. Među najpoznatijim bio je atentat na Hamasovog bomb-majstora Jahju Ajaša — poznatog pod nadimkom “Inženjer”, počasnim ratnim imenom često dodjeljivanim produktivnim bomb-majstorima u arapskom svijetu — u januaru 1996. godine na Zapadnoj obali.

Ajaš je ubijen kada je Šin Bet, jedna od izraelskih obavještajnih službi, detonirala 15 grama eksploziva RDX koji su postavili u mobitel koji je koristio. Eksplozija, aktivirana daljinski kada je potvrđeno da Ajaš razgovara na telefon, ubila ga je na licu mjesta.

YouTube video
Vezane objave
Svijet

Japan izgubio prvo mjesto na rangiranju najmoćnijih pasoša u svijetu

4 Minute čitanja
Prema najnovijem izvještaju Henley rangiranja najmoćnijih pasoša u svijetu, Japan je izgubio svoju poziciju na vrhu liste. Nakon dugogodišnjeg vladanja kao vodeći,…
Svijet

Tim iz BiH spasio muškarca ispod ruševina u Hatayu

1 Minute čitanja
Spasilački timovi s područja Bosne i Hercegovine nastavljaju uspješno izvlačiti preživjele nakon zemljotresa na jugu Turkiye, a danas su, šest dana od…
Svijet

Bh. državljanin stradao u zemljotresu!

1 Minute čitanja
Državljanin BiH Angel Peševski stradao je pod ruševinama u turskom gradu Malatiji, a tijelo je pronađeno danas.  Podsjećamo, Peševski se nalazio ispod…