Svijet

Sjeverna Koreja ispaljuje balistički projektil u produžetku testiranja

3 Minute čitanja
SJEVERNA KOREJA

Sjeverna Koreja je u subotu ispalila balistički projektil u more, prema riječima vojske svojih susjeda, produživši ovogodišnji niz testova oružja Pjongjanga usred dugotrajnog zamrzavanja nuklearnih pregovora sa Sjedinjenim Državama.

Južnokorejski združeni stožer priopćio je kako je projektil ispaljen iz područja u blizini glavnog grada Sjeverne Koreje odletio oko 270 kilometara istočno na maksimalnoj visini od 560 kilometara (348 milja) prije nego što je sletio u vode između Korejskog poluotoka i Japana. Rečeno je da američki i južnokorejski obavještajni dužnosnici pomno analiziraju lansiranje.

Lansiranje je bio deveti krug testiranja oružja Sjeverne Koreje 2022. godine, jer ona nastavlja koristiti stanku u diplomaciji kako bi proširila svoje vojne sposobnosti dok pokušava vršiti pritisak na Bidenovu administraciju radi ustupaka.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Detalji leta otprilike su odgovarali ranijoj procjeni japanske vojske i bili su slični prethodnom lansiranju Sjeverne Koreje prošle nedjelje koje je također izvedeno iz područja Sunan blizu Pyongyanga.

Sjevernokorejski državni mediji rekli su da je prošlotjedno lansiranje osmišljeno kako bi se testirao sustav kamera koji planira instalirati na špijunski satelit koji je u razvoju.

“Projektil je ispaljen upravo u trenutku kada međunarodna zajednica odgovara na invaziju Rusije na Ukrajinu, a također usred Paraolimpijskih igara u Pekingu”, rekao je japanski ministar obrane Nobuo Kishi. Otkazalo je nastup na diplomi vojne akademije kako bi odgovorio na lansiranje, nazvavši ga “apsolutno neprihvatljivim”.

Američko indopacifičko zapovjedništvo priopćilo je da lansiranje nije predstavljalo neposrednu prijetnju američkom osoblju ili teritoriju, ili njegovim saveznicima. Pozvao je Sjevernu Koreju da se suzdrži od daljnjih destabilizirajućih čina i rekao da se usko konzultira s Južnom Korejom i Japanom, kao i drugim regionalnim saveznicima i partnerima oko lansiranja.

Dužnosnici u Seulu sazvali su hitan sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost i pozvali Sjever da se suzdrži od akcija koje dodatno podižu napetosti suočene s međunarodnom krizom stvorenom invazijom Rusije na Ukrajinu, i u vrijeme kada se u Južnoj Koreji održavaju predsjednički izbori.

Također su obećali čvršću suradnju sa Sjedinjenim Državama kako bi se suočili sa prijetnjom Sjeverne Koreje i pomnije nadzirali njezina nuklearna i raketna postrojenja, kao i poligon za nuklearna testiranja koji je bio aktivan do 2017., priopćio je predsjednički ured Seula.(AP)

Lansiranje je uslijedilo dok su Južnokorejci u subotu ujutro čekali u dugim redovima za prijevremeno glasovanje uoči predsjedničkih izbora u srijedu. Dva glavna kandidata sukobila su se oko toga treba li Južna Koreja nastaviti s angažmanom s zaraćenim Sjeverom ili zauzeti tvrđi stav kako bi spriječila svoju nuklearnu prijetnju.

Lee Jae-myung, kandidat vladajuće stranke lijevog centra koji je pozvao na pomirljiv pristup Pyongyangu, kritizirao je pokretanje, ali je ponovio svoju predanost dijalogu. U izjavi na Facebooku obećao je da neće “tolerirati radnje koje podižu napetosti”, ne precizirajući kako će odgovoriti.

Ostali ovogodišnji testovi Sjevera uključivali su navodnu hipersoničnu raketu i njegovo prvo lansiranje od 2017. projektila srednjeg dometa s potencijalom da dosegne Guam, glavno američko vojno središte na Pacifiku.

Analitičari kažu da bi Sjeverna Koreja u nadolazećim mjesecima mogla podići prednost i vjerojatno nastaviti s testiranjem glavnog oružja poput interkontinentalnih balističkih projektila dok pokušava pomaknuti iglu s Washingtonom, koji je sada zaokupljen invazijom Rusije na Ukrajinu i regionalnom konkurencijom s Kinom.

“Režim (Kim Jong Un) možda nije zadovoljan time što Washington koordinira globalne napore protiv ruske agresije u Ukrajini i razočaran usmjerenošću Seula na unutarnju orijentaciju uoči južnokorejskih predsjedničkih izbora”, rekao je Leif-Eric Easley, profesor međunarodnih studija na Sveučilištu Ewha u Seulu.

“Ali Sjeverna Koreja ne testira samo projektile za međunarodnu pozornost. Trenutni prioriteti Pjongjanga su vojna modernizacija i unutarnja politika”, dodao je Easley.

Tijekom konferencije vladajuće Radničke stranke koju je prošlog mjeseca sazvao sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un, članovi Politbiroa izdali su prikrivenu prijetnju da će nastaviti s testiranjem nuklearnih uređaja i ICBM-a, koje je Kim jednostrano obustavio 2018. kako bi napravio prostor za diplomaciju s tadašnjim predsjednikom Donaldom Adut.

No, pregovori su zastali od 2019., kada su Amerikanci odbacili zahtjeve Sjeverne Koreje za velikim ublažavanjem sankcija u zamjenu za razgradnju zastarjelog nuklearnog postrojenja, što bi predstavljalo djelomičnu predaju njezinih nuklearnih sposobnosti.

Bidenova administracija ponudila je otvorene razgovore s Pjongjangom, ali nije pokazala spremnost da ponudi prijeko potrebne ekonomske koristi osim ako Sjever ne poduzme stvarne korake da smanji svoj nuklearni i raketni program.

Tvrdnja Sjevera da testira sustave kamera za špijunske satelite sugerira da bi možda mogao provesti zabranjeno testiranje rakete dugog dometa prerušeno u svemirsko lansiranje kako bi unaprijedilo svoje oružje i izvršilo veći pritisak na Washington.

Neki analitičari predviđaju da će Sjeverna Koreja lansirati raketu sa satelitom uoči velike političke obljetnice u travnju, rođendana osnivača države Kim Il Sunga, pokojnog djeda Kim Jong Una.

Vezane objave
Svijet

Farmeri pod pritiskom: Kako rastući troškovi i poreske promjene ugrožavaju porodične farme u Britaniji

2 Minute čitanja
Britanski farmeri suočavaju se s ozbiljnim izazovima jer rastući troškovi proizvodnje i nedavne poreske promjene dovode u pitanje opstanak manjih porodičnih farmi….
Svijet

Ko su Huti?

4 Minute čitanja
Huti, također poznati kao Ansar Allah (Božji pristaše), su šiitski pobunjenički pokret koji je značajno uticao na političku i vojnu situaciju u…
Svijet

Špijuni Vjerovatno Postavili Eksploziv u Hezbolahove Pejdžere

3 Minute čitanja
Talasi eksplozivnih pejdžera vjerovatno nisu rezultat sajber ratovanja, već su najvjerovatnije dio ogromne obavještajne operacije. Masovni napad na stotine operativaca Hezbolaha i…