Politika

Ko je Ramiz Huremagić

6 Minute čitanja
Ko je Ramiz Huremagić

Saznajte ko je Ramiz Huremagić, stručnjak za sigurnost, magistar kriminologije, i aktivni sudionik u kulturi i društvenom razvoju.

Biografija Ramiza Huremagića

TEMELJI

Rođen 06. novembra 1972. godine u porodilištu bihaćke bolnice.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Otac Hasan, poznat i kao Sukonja, sin Mehe i Mine, rođena Čataković iz Polja. Vozač teških kamiona punih 40 godina.

Majka Esma rođena Salkić. Kćerka Osmana Salkića iz Pećigrada, podvornika u osnovnoj školi u Pećigradu i majke Hasnije, rođena Bećirević, iz Ljubijankića. Domaćica i radnica koja je sa 12 godina radnog staža ostala bez prava na penziju zbog „uspješne“ privatizacije preduzeća u kojem je radila.

Brat dvjema sestrama – Raziji i Midhadi.

Otac jednog muškog djeteta od 22 godine.

OBRAZOVANJE

  • Osnovnu školu „Banijskih brigada“ završio u Ćoralićima 1987. godine kao odličan učenik i dobitnik plakete „Mitar Trifunović-Učo“ za odličan uspjeh iz svih predmeta od prvog do osmog razreda.
  • Srednju Matematičko-fizičko-računarsku školu završio 1991. godine u Cazinu kao odličan učenik.
  • Od 1991. do ljeta 1992. studirao na Višoj školi unutrašnjih poslova u Zagrebu, koje obrazovanje je prekinuto zbog sudjelovanja u ratu.
  • Od decembra 1995. do marta 1999. godine pohađao i završio Fakultet kriminalističkih nauka u Sarajevu i stekao zvanje diplomiranog kriminaliste.
  • Od septembra 2000. do jula 2002. pohađao postdiplomske studije iz oblasti kriminologije i krivičnog pravosuđa na Velškom univerzitetu u Kardifu, Velika Britanija, kao dobitnik prestižne britanske Chevening stipendije. Stekao zvanje magistra nauka. Pohađao Doktorski studij iz oblasti kriminologije na Univerzitetu u Mariboru.
ramiz huremagic
Fotografija: Dženat Dreković

RAD

Počeo raditi još u periodu osnovne i srednje škole pomažući roditeljima u poljoprivrednim poslovima, obrađujući zemlju i brinući o kravama. Traktore i kamione svih vrsta naučio voziti još sa 15 godina.

Prvi zarađen novac dobio za fizičke poslove na arheološkim otkopavanjima lokaliteta Stari grad – Gradska džamija Cazin, u toku ljetnog raspusta.

Za vrijeme studija, kako u Zagrebu, tako i u Sarajevu, radio svašta da sebi finansira školovanje. Od poslova noćnog čuvara do vozača.

Od prvih izbora 1997. godine počeo raditi za Organizaciju za sigurnost i saradnju OSCE u Sarajevu. Počeo kao asistent u logistici a nakon tri godine dospio do mjesta nacionalnog službenika za sigurnost i zamjenika šefa Zajedničkog operativnog centra OSCE-a i EUFORA, zadužen za sigurnost cjelokupnog osoblja OSCE-a.

Po završetku fakulteta, radio sedam mjeseci kao asistent na Fakultetu kriminalističkih nauka u Sarajevu.

Nakon završetka magisterija u Velikoj Britaniji duži period bio nezaposlen kao prvi i jedini magistar kriminologije u BiH u to vrijeme.

Prvi ozbiljniji posao dobio u Carinskoj upravi FBiH na određeno vrijeme u trajanju od godinu dana, uz ugovore na po tri mjeseca.

Nakon toga, radio za Specijalnu reviziju OHR-a na poslovima finansijske i operativne revizije velikih javnih preduzeća (Elektroprivreda RS).

U februaru 2004., po raspisanom konkursu, primljen u Tužilaštvo BiH kao stručni savjetnik. U narednih devet godina obavljao različite poslove i funkcije u samom Tužilaštvu i Uredu Registrara Suda i Tužilaštva BiH – od savjetnika glavnog državnog tužitelja, šefa kabineta, vođe istraga organizovanog kriminala, direktora projekta međunarodne podrške Tužilaštvu BiH, pa do članstva u mnogobrojnim domaćim i međunarodnim radnim grupama i komisijama, gdje je predstavljao Tužilaštvo BiH i Bosnu i Hercegovinu. Uspješno sarađivao i koordinirao istrage sa svim policijskim agencijama u BiH, te onima iz SAD-a, Austrije, Italije, Njemačke, Slovenije, Hrvatske, Slovenije, itd, kao i sa međunarodnim organizacijama kao što su INTERPOL i EUROPOL. Vodio istrage nekih od najtežih slučajeva organizovanog kriminala u BiH i na Balkanu, u kojim predmetima je izrečeno nekoliko stotina godina zatvorskih kazni, pri čemu nikad ni jedan jedini dan pritvora nije bio neopravdan ili nezakonit.

U ljeto 2012. godine, grubim kršenjem zakonskih i ostalih propisa, u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine uskraćeno mu pravo da bude imenovan na poziciju prvog Direktora, tek uspostavljene, Agencije za sprječavanje i borbu protiv korupcije BiH (vidjeti više u Nalaz, zaključak i preporuka Institicije Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine broj Ž-SA-05-771 i 772/11 od 02.02.2012. godine), kao daleko najbolje ocijenjeni kandidat za to mjesto.

Poslije toga napustio Tužilaštvo BiH, i u avgustu 2012. počeo raditi kao savjetnik za vladavinu prava Specijalnom predstavniku Evropske unije u BiH, zadužen za ključne oblasti podrške BiH u borbi protiv organiziranog i teškog kriminala, borbi protiv korupcije, cyber kriminala i cyber sigurnosti, saradnji policije i tužioca, borbe protiv terorizma i finansiranja terorističkih aktivnosti, kontroli malog i lakog naoružanja.

Direktno učestvovao u donošenju važnih strateških dokumenata i zakonskih rješenja kao što su Strategija za borbu protiv organiziranog kriminala, prva BiH Procjena opasnosti od teškog i organiziranog kriminala (SOCTA), Strategija za prevenciju i borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma, kao i pravni okvir za uvođenje sistema zapljene imovine u BiH, pravni okvir i minimalni standardi za harmonizaciju zakona o oružju u BiH, te unaprijeđenju pozicije BiH u oblastima regionalne i međunarodne policijske saradnje, javne sigurnosti i saradnje sa EU, kao što je izrada Operativnog sporazuma između BiH i EUROPOL-a.

Nakon šest godina u Uredu EUSR-a, 2018. godine otpočeo sa privatnim poslom u oblasti sigurnosnog konsaltinga, da bi ubrzo prešao u Ljubljanu na mjesto Menadžera projekta – šefa grupe za podršku IISG-a zemljama Zapadnog Balkana. Ova platforma, koju je finansirala EU, je bila u rukama Odbora IISG-a sastavljenog od ministara unutrašnjih poslova/sigurnosti svih zemalja Zapadnog Balkana i Evropske komisije, koji su ga i imenovali i kojima je direktno odgovarao. Ovo je bio jedinstven mehanizam podrške Zapadnom Balkanu kroz tri glavne oblasti – WBCTi (borba protiv terorizma), WBSCi (teški i organizovani kriminal) i WBBSi (sigurnost granica).

Po isteku projekta u aprilu 2020. registrovao svoj privatni biznis u Ljubljani kao međunarodni stručnjak/konsultant za sigurnost i vladavinu prava, što radi i danas. Do sada radio na projektima za Evropsku komisiju iz Brisela kao expert za evaluaciju projekata, Ured Ujedinjenih Naroda za borbu protiv droga i kriminala u Beču na izradi analize stanja organizovanog kriminala u Jugoistočnoj Evropi, OSCE, UNDP, i druge.

KULTURA I UMJETNOST

  • Objavio četiri zbirke poezije “U svijetu bučnih ljudi” (Šahinpašić, Sarajevo, 2013.), “Čekičanje vremena” (Samouprava, Sarajevo, 2016.), “Miostrah” (Samouprava, Sarajevo, 2018.), „Zemlja prvo pojede oči“ (Jesenski&Turk Zagreb / OMAHA Cazin, 2022.) i zbirku priča “Grabež” (Omaha, Cazin, 2020.).
  • Ko-autor i producent pozorišne drame “Da li bi htela da se još ponekad nađemo” (Narodno pozorište Beograd, 2019.).
  • Ko-autor nagrađivanog scenarija za dugometražni igrani film “Dim duhana”. (Fondacija za kinematografiju i CineLink program SFF-a).
  • Autor pozorišnih drama „Sajber skupština“ i „Ne brinite o nama“,
  • Suosnivač Pozorišne scene Krajine, nezavisne pozorišne platforme USK.
  • Producent pozorišne predstave „Pedagogija otpora Branka Ćopića“ autora i reditelja Zlatka Pakovića (Bihać/Tuzla, 2022.).
  • Radio na produkciji BBC serijala „Days that shook the world“ (2002.).
  • Član PEN Centra Bosne i Hercegovine.
  • Osnivač i voditelj Centra za kulturu, umjetnost i društvo SAMOUPRAVA iz Sarajeva pod čijim okriljem je objavljena nekolicina knjiga autora poput Izeta Perviza, Dragana Bursaća, Darka Cvijetića, Šeherzade Džafić, Edina Pobrića, Sanje Šoštarić, te producirana jedna pozorišna predstava u Beogradu.
  • Osnivač i voditelj Centra za kulturu, umjetnost i društvo OMAHA iz Cazina. Od 2020. godine u OMAHI su objavljene četiri knjige, pokrenuta pozorišna scena kantona, pokrenuti konkursi za najbolju kratku priču mladih autora USK, pokrenute radionice kreativnog pisanja, te pokrenuta produkcija tri dokumentarna filma.

SPORT

Bio član i potpredsjednik Uprave RK Bosna Sarajevo u vrijeme kada je RK Bosna redovno igrala Ligu prvaka i bila u polufinalu Evropskog kupa pobjednika kupova.

Idejni pokretač i jedan od osnivača Rukometne akademije DUNDO BEARS – DUNDO MEDVJEDIĆI u Cazinu koja je u nekoliko godina egzistiranja postigla neke od najvećih rezultata klupskog sporta u mlađim kategorijama USK u cjelokupnom postratnom periodu.

RAT

U julu 1992., kao dobrovoljac, došao pješke iz Republike Hrvatske sa preko 320 drugih dobrovoljaca. Bio pripadnik ARBIH u Bataljonu vojne policije 5. korpusa. U oktobru 1995. prekomandovan u Generalštab ARBIH u Sarajevu. U Armiji proveo 37 mjeseci. Ranjen u borbenim dejstvima u reonu Debeljače kod Bihaća u decembru 1994. godine.

ONO ŠTO NE PIŠU U BIOGRAFIJI

  • Moja vjera je samo moja vjera. Onako kako i treba da bude – u dobru, znanju, poštenju, pravdi i radu.
  • Na strani antifašizma i protiv svih fašizama, nacizama, nacionalizama, totalitarizama, autokracija, ugnjetača i agresora svih boja, oblika i rasa.
  • Vjerujući zagovornik socijalne pravde i jednakosti u pravima. Radnika i poljoprivrednika najviše.
  • U svoje 52 godine, svega ovog nastojao se i držati svojim postojanjem i djelovanjem.
  • Vjerujem da sam i uspio.
  • Kao što vjerujem da ću uspjeti u tome i dalje.
  • Dok me ima, dok trajem.

IZVOR: ramizhuremagic.ba

Vezane objave
Cazin VijestiPolitika

Predstavljanje kandidata koalicije za Cazin

1 Minute čitanja
Večeras je u sali doma kulture održano predstavljanje kandidata koalicije za Cazin koju čine stranke NAŠA STRANKA, NAROD I PRAVDA, POMAK. Na…
Politika

Da li znate da prilikom glasanja za gradska i općinska vijeća možete izabrati samo tri imena

2 Minute čitanja
Uoči predstojećih lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, koji će se održati 6. oktobra važno je istaći nekoliko tehničkih izmjena, koje se…
Politika

Većina lokalnih samouprava u BiH ne ispunjava osnovne standarde otvorenosti i transparentnosti

2 Minute čitanja
Istraživanje koje je provelo UG “Zašto ne” u okviru projekta Lokalni indeks otvorenosti za 2023. godinu pokazuje da većina lokalnih zajednica ne…