Dok se na većini graničnih prijelaza na izlazu iz Bosne i Hercegovine saobraćaj odvija bez većih zastoja, na Graničnom prijelazu Izačić vlada potpuni muk. Saobraćaj je u ovim trenucima u potpunosti paralizovan, a vozači se suočavaju sa višesatnim čekanjem.
Razlog za ovaj saobraćajni kolaps je tehničke prirode došlo je do pada novog digitalnog sistema Evropske unije za registraciju ulaza i izlaza putnika (EES). Budući da sistem automatski bilježi podatke o svakom pojedinačnom prelasku granice, njegov prekid u radu ugasio je i protok vozila.
Trenutno stanje: Na prelazu su formirane kilometarske kolone, a vozila se doslovno ne pomjeraju satima.
Zvaničnih informacija o tome šta je uzrokovalo ovaj tehnički kvar, kao ni kada bi EES ponovo mogao biti u funkciji, za sada nema. Izuzmemo li GP Izačić, na ostalim graničnim prijelazima u zemlji bilježi se pojačan intenzitet saobraćaja, ali bez dramatičnih zadržavanja.


